Doktorantūra

Atgal

Našus lazerinis poliravimas bei spalvotų paviršių kūrimas

Aktualumas. Naši lazerinė abliacija pastaruoju metu susilaukė ypatingai daug dėmesio mokslinėje literatūroje dėl savo plataus technologinio pritaikomumo pramonėje. Tiesioginis lazerinis rašymas arba lazerinė abliacija yra puiki technologija, kadangi lengvai galima atkartoti pakankamai sudėtingas formas. Tačiau ne visada didžiausias abliacijos našumas yra lydimas pakankamos apdirbimo kokybės bei norimos spalvos, todėl lazeriu apdirbtus paviršius reikia papildomai poliruoti bei dažyti.
 
Mokslinis naujumas. Pastaruoju metu mokslinėje literatūroje atsirado darbų kuriuose tyrinėjamas lazerinio poliravimas [A. Krishnan et al. Review on mechanism and process of surface polishing using lasers. Front. Mech. Eng. 14, 299 (2019)] bei spalvotų paviršių kūrimas [J.-M. Guay et al., Laser-induced plasmonic colours on metals, Nat. Commnun. 8, 16095 (2017)]. Tai naujos ir mažai išnagrinėtos mokslo ir technologijų sritys, kuriose galimas labai didelis proveržis, kadangi lazeriu galima lengvai poliruoti bei spalvinti įvairiausių metalų paviršius. Tačiau tokio pobūdžio darbuose lazeriu tenka apdirbti didelius plotus, o su esamais lazeriais tai užtrunka ilgai, ir viena iš pagrindinių priežasčių yra tai, kad iki galo nėra žinoma kaip našiai panaudoti lazerio spinduliuotę. Našaus lazerinio poliravimo bei spalvinimo tematikose yra tik kelios publikacijos. Šio darbo mokslinė tematika yra nauja ir mažai išnagrinėta.
 
Perspektyvumas. Siūlomo disertacinio darbo tikslas eksperimentiškai ir teoriškai ištirti našų lazerinį poliravimą bei spalvinimą metalų paviršiuose. Tai labai perspektyvi mokslo ir technologijų sritis, kadangi supratus kaip galima padidinti lazerinio poliravimo kokybę ir našumą bei spalvinimo greitį bus galima efektyviai apdirbti didelius plotus su turima lazerio energija. Visa tai atvers dideles perspektyvas ne tik mokslo bendruomenei, bet ir Lietuvos lazerių gamintojams praplėsti jų gaminamų prietaisų pritaikomumo spektrą.
 
Dėl detalesnės informacijos susisiekite su temos vadovu M. Gedvilu