Naujienos ir renginiai

Naujienos

2024. 03. 26 -

Upių užterštumą mikroplastiku tyrinėjantis T. Stonkus – nacionalinės mokslinės konferencijos laureatas

Tomas Stonkus. FTMC nuotrauka
Kovo 22 d. įvyko nacionalinė mokslinė konferencija „Chemija ir geomokslai 2024“. Renginyje dalyvavo šių sričių tyrėjai bei studentai, kurie pristatė savo žodinius bei stendinius pranešimus. Pastarojoje kategorijoje varžėsi 78 jaunieji mokslininkai, iš kurių komisija atrinko 4 nugalėtojus. Vienas iš jų – Tomas Stonkus.
 
Jis yra Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto IV kurso bakalauro studentas, kuris savo praktiką bei bakalauro darbą atlieka FTMC Aplinkotyros skyriuje – ir planuoja toliau tęsti šiuos tyrimus mūsų Centre. Tomo praktikos vadovė – dr. Ieva Uogintė.
 
Sveikiname jaunąjį kolegą, sėkmės pradedant mokslininko kelią!
 
T. Stonkaus stendinio pranešimo tema – „Microplastic Particles Distribution in Lithuanian Rivers and Their Chemical and Physical Properties“ (liet. „Mikroplastiko dalelių pasiskirstymas Lietuvos upėse ir jų cheminės bei fizikinės savybės“).
 
„Tyrimo esmė buvo išsiaiškinti, kas mikroskopiniame lygyje darosi Lietuvos upėse. Mikroplastiko tarša yra visur pasaulyje, Lietuvoje ta problema nėra tokia baisi kaip kai kuriose šalyse. Bet tai nereiškia, kad, jeigu taršos nematome, jos visai nėra. Todėl buvo pasigilinta į plastiko taršos mikroskopinį lygį. Kadangi plastikas dėl visokiausių išorinių veiksnių skyla į mažesnes daleles ir patenka į gyvybės ratą, maisto grandinę, papuola į mūsų organizmus per maistą ar orą, – tai yra didelė problema. Tad tokie tyrimai yra pamatai, kurie turėtų padėti išsiaiškinti, iš kur ateina tarša ir kaip su ja kovoti.“
 
 
(Tomas Stonkus. Nuotrauka iš asmeninio archyvo)
 
Tomas tyrė šių Lietuvos upių – Smeltalės, Minijos, Šalčios, Revuonos ir Nemuno – vandenį, kurio mėginius į FTMC Aplinkotyros skyrių atsiuntė piliečių mokslo projekto „Plastiko piratai“ savanoriai (išsamiau apie šią iniciatyvą dr. Ieva Uogintė pasakoja čia).
 
„Daugiausiai mikroplastiko taršos rasta Nemuno vandenyje, kas turbūt yra logiška, – tyrimo rezultatus pristato T. Stonkus. – O pagal dalelių cheminę sudėtį, formą bei spalvą matome, kad toji tarša patenka daugiausiai iš agroplėvelių ir šiukšlių maišų.“
 
Studentas mūsų Centre toliau užsiima šia veikla, kurią pradėjo atlikdamas profesinę praktiką IV kurso pradžioje. „Atėjau, pasidariau darbus, praktiką atlikau, atsiskaičiau. Ir tada gavau pasiūlymą čia tęsti tyrimus, atlikti bakalauro darbą, darbuotis čia jau būnant magistrantu... Tad, panašu, kad čia ir užsiliksiu su mikroplastiku“, – šypsosi Tomas, teigdamas, kad jam patinka ši konkreti sritis ir kad viliasi tapti tikru jos profesionalu.
 
Parengė Simonas Bendžius
Susiję:
SP-366e9f9284004b35279366c01a349155.jpg
2024. 05. 23 - Mikroplastiką tyrinėjančiai FTMC doktorantei S. Pleskytei – apdovanojimas už geriausią žodinį pranešimą chemikų konferencijoje Jaunosios mokslininkės darbas nepaprastai aktualus kiekvienam iš mūsų.
Novikau Raman-87c6ce891b7851d874eacade1f9970bb.jpg
2024. 01. 15 - FTMC mokslininkų tyrimas – tarp 1 proc. gausiausiai cituojamų straipsnių aplinkos ir ekologijos srityje Dr. R. Novikau ir dr. G. Lujanienė tyrė būdus, kaip apsaugoti aplinką nuo radionuklidų bei sunkiųjų metalų.
brian-yurasits-5fbJMCzqNDs-unsplash-bfbec7191be866d29d06a3e59f547b13.jpg
2023. 12. 08 - Kova su mikroplastiko tarša nuotekose: inovatyvūs sprendimai švaresnei ateičiai Straipsnio autorė – dr. Ieva Uogintė iš FTMC Aplinkotyros skyriaus. Jos ir kolegų tyrimai jau duoda daug žadančių rezultatų.
Screenshot 2023-10-18 163717aaa-111d7bceea430d75191881f92d87eccd.jpg
2023. 10. 18 - Aplinkotyros ekspertė I. Uogintė – LRT TV laidoje „Laba diena, Lietuva“ „Plastiko piratai“ – tarptautinis projektas, kuriame jėgas suvienija mokslininkai, mokiniai, mokytojai ir jaunimo organizacijos.