• Nekoreguojami

Nekoreguojami

2025. 05. 16 -

Pirmąkart Lietuvoje: FTMC įvyko optinių dangų, skirtų lazerinėms sistemoms, simpoziumas

Simpoziumo OCLA organizatoriai (iš kairės): dr. Thomas Gischkatas (Fraunhofer IOF, Vokietija), dr. Tomas Tolenis ir dr. Lina Grinevičiūtė (FTMC Optinių dangų laboratorija) ir Heidi Thomé („RhySearch“, Šveicarija). Neilo Garejevo nuotrauka
Kiekvienąkart, kai kalbame apie tai, kad Lietuva gali didžiuotis savo kuriamais lazeriais, nevertėtų pamiršti ir optinių dangų – be kurių tie lazeriai tiesiog neveiktų. Optinės dangos yra už plauką tūkstantį kartų plonesni įvairių medžiagų sluoksniai, kurie padeda valdyti šviesą – praleisti, atspindėti, pakreipti ar kitaip keisti jos savybes.
 
Lietuviai turi dešimtmečių patirtį kuriant ir tobulinant šias technologijas, o „geras tradicijas“ tęsia FTMC Lazerinių technologijų skyriaus Optinių dangų laboratorija.
 
Kaip naujai optinės dangos gali būti pritaikomos lazeriams ir kokias problemas sprendžia jų gamintojai įmonėse? Apie tai mūsų šalies ir užsienio ekspertai gegužės 8 d. susirinko Vilniuje, kur vyko simpoziumas „Optical Coatings for Laser Applications (OCLA)“. Į tarptautinį aukšto lygio renginį suvažiavo apie 120 mokslininkų, verslo atstovų ir studentų iš Lietuvos, Vokietijos, Šveicarijos, Čekijos, JAV ir kitų valstybių.
 
Apibendrinant, šiais metais į simpoziumą susirinko 28 įmonių bei 15 mokslo institutų ar universitetų atstovai iš 10 šalių. Renginyje dalyvavo ir pasaulyje itin žinomos įmonės, tokios kaip „Edmund Optics“, „Veeco“, „Buhler“ ir kt.
 
Svarbus akcentas: OCLA yra pirmasis istorijoje Lietuvoje surengtas susitikimas, skirtas būtent optinių dangų, skirtų lazerinėms sistemos, temai.
 
Apie šį įvykį pasakoja vieni iš renginio organizatorių – FTMC Optinių dangų laboratorijos vadovė dr. Lina Grinevičiūtė ir vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Tomas Tolenis.
 
 
(Dr. Tomas Tolenis ir dr. Lina Grinevičiūtė. FTMC nuotrauka)
 
Kaip konkrečiai optinės dangos pasitarnauja šiuolaikiniams lazeriams?
 
L. Grinevičiūtė: Optinės dangos – tai plonos plėvelės, sudarytos iš skaidrių medžiagų, kurios preciziškomis technologijomis nusodinamos ant įvairių paviršių. Jos leidžia tiksliai valdyti šviesos sklidimą: pavyzdžiui, stiklas su tokia danga lazerinėje sistemoje gali visiškai atspindėti šviesą, visiškai panaikinti atspindžius arba pakeisti šviesos savybes.
 
Tai sudėtingos technologijos, leidžiančios pasiekti itin aukštą optinių parametrų tikslumą. Įprastas veidrodis, koks dažniausiai naudojamas buityje, lazerinėms sistemoms netinka – jis greitai perkaistų ir sudegtų. Tuo tarpu dielektrinės optinės dangos efektyviai valdo intensyvią spinduliuotę ir užtikrina patikimą bei ilgalaikį veikimą.
 
Galima sakyti, kad be optinių dangų nebūtų lazerių?
 
L. Grinevičiūtė: Tikrai taip. Pagrindinės lazerio sudedamosios dalys yra aktyvi terpė, pvz. kristalas, ir optinės dangos, kurios leidžia tiek generuoti, tiek valdyti lazerines sistemas.
 
 
(Neilo Garejevo nuotrauka)
 
Simpoziumas OCLA jau yra dešimtasis – koks šio renginio tikslas?
 
T. Tolenis: Jį pradėjo organizuoti šveicarų mokslinių tyrimų ir inovacijų institucija „RhySearch“, norėdama apjungti verslo ir akademinę bendruomenes, kad būtų galima kartu atlikti mokslinius tyrimus ir augti. Pirmoji konferencija buvo surengta Buchso miestelyje, kuris yra savotiškas optikos slėnis su daugybe įmonių ir keliomis mokslinėmis institucijomis.
 
Organizatoriai kiekvienais metais deda visas pastangas, kad simpoziumas būtų nemokamas ir rengiamas mokslinėje institucijoje – kad inžinieriai ir studentai galėtų ateiti pasiklausyti pranešimų. Jiems už tai nereikia mokėti, nes verslo įmonės prisideda finansiškai. Šiemet daugiau nei pusė biudžeto surinkta iš lietuviškų įmonių, už ką esam joms labai dėkingi.
 
Simpoziumas kiekvienais metais ilgą laiką vykdavo Šveicarijoje (vieną kartą – Vokietijos mieste Jėnoje), ir dabar, dešimtąjį kartą, pagaliau pavyko renginį pritraukti į Lietuvą.
 
Tai buvo mūsų sena svajonė, nes Lietuvoje iki šiol nė karto nebuvo įvykę jokios mokslinės konferencijos, skirtos optinėms dangoms, kurios taikomos lazeriuose. Nors Lietuvoje galime suskaičiuoti 5–6 įmones, kurios tokias dangas ir kuria.
 
Tad jau seniai norėjosi tokio renginio, kad į Lietuvą atvyktų užsienio įmonės, kad susipažintume ir parodytume, ką turime. Esam labai laimingi, kad FTMC Optinių dangų laboratorijos pastangų dėka pavyko įkalbėti šveicarus surengti simpoziumą pas mus.
 
 
(Neilo Garejevo nuotrauka)
 
Tad ką galime parodyti, pasiūlyti pasauliui? Kuo Lietuva yra stipri šioje srityje?
 
L. Grinevičiūtė: Iš mokslinės pusės, mes turime FTMC laboratoriją, savo ištakomis gyvuojančią nuo 2004 m. Mūsų mokslinės tematikos susietos su praktiniais taikymais. Tuo esame išskirtiniai – ne vien vykdome mokslinę veiklą, bet ir nemažai bendraujame su įmonėmis, teikiam paslaugas, kartu atliekam projektus.
 
Esam išskirtiniai ir tuo, kad Lietuvoje veikia ne tik lazerines sistemas gaminančios didžiulės kompanijos, tokios kaip „Light Conversion“ ar „Ekspla“, bet taip pat ir optines dangas kuriančios įmonės –„EKSMA Optics“, „OPTOMAN“, „Altechna“ ir kitos. Visos jos palaiko glaudžius ryšius su mūsų laboratorija. Čia turbūt mūsų didžiausia stiprybė – visi mes dalyvaujame tokiuose renginiuose, susitinkame užsienyje, pažįstam vieni kitus. Ne vien dirbam atskirai, bet ir stengiamės turėti bendruomenę Lietuvoje.
 
Parengė Simonas Bendžius
Untitled design (12)-a293b13dd2040d3800ce12906e4d04c7.jpg
2025. 06. 16 - FTMC mokslininkai dalyvavo tarptautiniame lazerinio apdirbimo kongrese LAMP2025 Tai viena svarbiausių tokių konferencijų, kurioje kasmet susirenka pasaulinio lygio tyrėjai ir pramonės atstovai.
Užsklanda-103cdd1d7ac84d3f46909f9d765f0dcf.jpg
2025. 06. 05 - Išrinkta naujoji FTMC Mokslo taryba Sveikiname ir linkime sklandžių bei sėkmingų darbų!
Lukas Ramalis gynimas-8193f702dbfd6b15eb98eeeb1d55b140.jpg
2025. 05. 29 - Naujasis mokslų daktaras – optines dangas lazeriams kuriantis L. Ramalis Šios medžiagos gali būti tinkamos naudoti kuriant mažesnius, efektyvesnius ir atsparesnius lazerinius įrenginius.
Lina Grinevičiūtė 5-3bd8f2c9a1be1475788009509a556f4e.jpg
2024. 11. 07 - Nuo lazerių dronuose iki patikimesnių raketų: kuo optinės dangos gali pasitarnauti mūšio lauke? Dr. Lina Grinevičiūtė su kolegomis sukūrė pačią atspariausią optinę dangą pasaulyje, skirtą lazerinei spinduliuotei.