Naujienos ir renginiai

Naujienos

2025. 05. 20 -

Dirbtinius audinius kuriantis R. Eimont tapo gamtos mokslų daktaru

Dr. Romuald Eimont. Nuotrauka iš asmeninio archyvo
Gegužės 16-ąją FTMC pasveikino dar vieną naują mokslų daktarą. Juo tapo Nanoinžinerijos skyriaus chemikas Romuald Eimont, apgynęs disertaciją „Bioimitacinių hidrogelių sintezė ir nanoformavimas“ („Synthesis and Nanofabrication of Biomimetic Hydrogels“). Mokslinis konsultantas: dr. Ramūnas Valiokas.
 
Sveikiname kolegą atlikus reikšmingą darbą ir linkime tolesnės sėkmės jį vystant!
 
Romualdo disertacija glaudžiai susijusi su audinių inžinerija – moksliniais metodais, kuriais siekiama atkurti pažeistų audinių funkcijas naudojant medžiagas, imituojančias natūralią organizmo struktūrą. Dažniausiai tai daroma pasitelkiant bioimitacinius karkasus, į kuriuos įterpiamos ląstelės.
 
Tarpląstelinis užpildas (TLU) ne tik sudaro aplinką ląstelėms augti, bet ir veikia jų elgseną gijimo ar ligų metu. Nauji tyrimai aiškinasi, kaip TLU mechaninės savybės lemia ląstelių veiklą tiek laboratorijoje, tiek gyvuose organizmuose. Sintetinės medžiagos, imituojančios audinių savybes, padeda tai suprasti.
 
 
(Pagrindinė audinių inžinerijos schema, kai iš organizmo išskirtos ląstelės yra padauginamos ir, apjungiant su bioimitaciniu karkasu, formuoja organo audinį imituojantį darinį, kuris gali būti implantuojamas į organizmą. Iliustracija iš dr. Romualdo Eimonto disertacijos, p. 10)
 
„Doktorantūros metu tyrinėjau, kaip galima kurti medžiagas, imituojančias natūralią audinių aplinką – vadinamuosius bioimitacinius hidrogelius. Mane domino, kaip paviršiaus mikrostruktūros ar specialios peptidų sekos gali paveikti ląstelių elgseną – ar jos geriau prisitvirtins, kaip pasikeis jų forma, augimas“, – pasakoja R. Eimont.
 
Jis labiausiai džiaugiasi, kad pavyko sujungti skirtingas sritis – nuo medžiagų sintezės iki biologinių bandymų: „Sukurti hidrogeliai buvo ne tik stabilūs, bet ir paveikė ląstelių elgseną. Ypač įdomu buvo stebėti, kaip skirtingos struktūros keičia ląstelių formą arba kaip ląstelės elgiasi uždarytos iš bioimitacinių hidrogelių suformuotose kanaluose.“
 
„Tokios medžiagos gali būti naudingos tiek biomedicinos įmonėms, tiek mokslinėms laboratorijoms – pavyzdžiui, kuriant alternatyvius testavimo modelius vaistams arba ląstelių auginimo paviršius. Taip pat jos gali prisidėti prie gyvūnų naudojimo tyrimuose mažinimo, o ateityje galbūt prisidės ir prie audinių regeneracijos sprendimų“, – sako naujasis gamtos mokslų daktaras.
 
FTMC informacija
Susiję:
Pradžia (1)-b980960abe0e9ff89055c66336bdbef1.jpg
2025. 05. 30 - VU ir FTMC mokslininkai ištobulino atominės jėgos mikroskopą – pagreitino ir išplėtė jo galimybes Šis atradimas gali būti plačiai taikomas medžiagų moksle, biotechnologijų ar puslaidininkių tyrimuose.
1 Danielis Rutkauskas-79a40d4ea64fa9338de4b9a4d82f429f.jpg
2025. 04. 16 - Nuo kelių dienų – iki kelių minučių: FTMC mokslininkai siekia paspartinti skydliaukės vėžio tyrimus Jie bus greiti, patikimi ir neinvaziniai. O tam naudojamas infraraudonųjų spindulių lazeris.
UA LT komanda new-a4913d0257bdde20fe78d3e70849809f.jpg
2024. 12. 17 - FTMC bendradarbiavimas su Ukrainos tyrėjais: kuria ekonomišką optinį jutiklį Tikimasi, kad naujasis prietaisas bus labai svarbi priemonė sveikatos priežiūrai ir veterinarijai.
Vytautas Cepla2-7aca436f1d7c7c2a51b967d6dfc177e2.jpg
2024. 05. 23 - Tinklalaidė „Tai ką jūs ten darot?“: karatė mokslų daktaras Dr. Vytautas Cėpla yra ne tik FTMC mokslininkas, bet ir ne vieną medalį iškovojęs kiokušin karatė meistras.