FTMC Optoelektronikos skyriaus fizikas Surya Revanth Ayyagari tapo gamtos mokslų daktaru. Gegužės 23 d. jis apgynė disertaciją „Integriniai difrakciniai optiniai elementai terahercinio pluošto formavimui ir poliarizacijos valdymui“ („Integrated Diffractive Optical Elements for Terahertz Beam Shaping and Polarization Control“). Mokslinis vadovas: dr. Irmantas Kašalynas.
Sveikiname kolegą ir linkime sėkmės naujame moksliniame etape!
Šiame tyrime nagrinėjama, kaip kurti ir tobulinti vadinamuosius difrakcinius (ypatingai šviesą valdyti leidžiančius) optinius elementus, kurie veikia terahercų (THz) dažnių diapazone. Daugiausia dėmesio skiriama THz šviesos pluošto formavimui, jo fokusavimui ir THz spinduliuotės poliarizacijos valdymui – o tai naudinga tokiems praktiniams taikymams kaip spartusis bevielis ryšys, objektų vaizdinimas ir jutiklių kūrimas.
(Hibridinis difrakcinis lęšis. FTMC nuotrauka)
„Puslaidininkių ir metalų pagrindu sukurtos trys pagrindinės difrakcinių optinių elementų rūšys: daugiapakopių fazinių zoninių plokštelių lęšiai, skirti šviesos fokusavimui, taip pat – didelio kontrasto gardelės tipo fazinės plokštelės poliarizacijai valdyti ir metapaviršiai (itin plonos struktūros, pasižyminčios unikaliomis šviesą valdančiomis savybėmis).
Labiausiai džiugina tai, kad visi šie optiniai elementai labai gerai veikia plačiame THz dažnių diapazone, o tai retai pasitaiko vystant difrakcinę optiką. Jie taip pat yra praktiški ir gali būti lengviau gaminami, todėl ateityje THz prietaisai taps kompaktiškesni ir efektyvesni“, – pasakoja Surya.
(Dokt. Surya Revanth Ayyagari. FTMC nuotrauka)
Pasak fiziko, jo ištobulintos plokštelės, lęšiai ir metapaviršiai, viliamasi, pravers tobulinti šias visiems mums aktualias technologijas:
Spartusis bevielis ryšys. Šie lęšiai ir šviesos bangų plokštelės galėtų būti naudojami THz antenose arba signalų procesoriuose.
Saugumo sistemos ir medicininis vaizdinimas. THz spinduliuotė yra neinvazinė ir gali „atpažinti“ objektus per tokias medžiagas kaip drabužiai ar pakuotės. Dėl šių optinių elementų THz skeneriai galėtų būti efektyvesni ir labiau prieinami.
Miniatiūriniai jutikliai ir lustai. Suryos sukurti optiniai elementai yra plokšti, lengvi ir gali būti integruojami į lustus – todėl puikiai tinka lustų optikai, kuri labai svarbi elektronikoje ir jutiklių technologijose
Pramoninė kokybės kontrolė. THz jutikliais galima aptikti defektus medžiagose jų nepažeidžiant. Šie prietaisai galėtų padidinti tokių įrankių tikslumą.
FTMC informacija