Naujienos ir renginiai

Naujienos

2025. 06. 03 -

Ambicingo projekto „ChipsC² LT“ koordinatorius dr. G. Račiukaitis: dabar svarbiausia suburti stiprią bendruomenę

Nacionalinio lustų kompetencijų centro „ChipsC² LT“ koordinatorius dr. Gediminas Račiukaitis.
Birželio 3 d. Inovacijų agentūra kartu su FTMC surengė konferenciją „Lietuvos lustų pramonė 2.0“, kurioje pristatytas naujai atidaromas Nacionalinis lustų kompetencijų centras „ChipsC² LT“.
 
Tai yra išskirtinis, pirmasis toks projektas Lietuvoje, kai bendram reikalui – puslaidininkių pramonės augimui skatinti – susiburia keturi stipriausi šalies mokslo institutai bei universitetai: FTMC, Vilniaus universitetas, VILNIUS TECH ir Kauno technologijos universitetas.
 
Kompetencijų centras veiks kaip virtuali platforma, kuri Lietuvos įmonėms padės vystyti puslaidininkių technologijas. Verslas ir pramonė galės kreiptis turėdamos konkrečių poreikių – o kiekvienas iš minėtų keturių „ChipsC² LT“ partnerių teiks paslaugas pagal savo kompetenciją. Šį procesą bendrai koordinuos FTMC. Pasinaudojant Europos pilotinėmis linijomis, modernia infrastruktūra ir vietos ekspertize, įmonėms bus siūlomos individualizuotos paslaugos – nuo lustų projektavimo iki testavimo.
 
Prie šio projekto plėtros aktyviai prisidės ir lazerių bei fotonikos sektoriaus įmonės.
 
 
(FTMC direktoriaus prof. dr. Ramūno Skaudžiaus sveikinimas. FTMC nuotrauka)
 
Konferencijos dalyvius sveikinęs FTMC direktorius prof. dr. Ramūnas Skaudžius teigė, kad šiandienos „ChipsC² LT“ pristatymas yra tartum savotiška nepriklausomybės diena – nes žymi daug žadančią naują pradžią Lietuvos mokslui ir verslui. Buvo priminta, kad ir paties FTMC ištakos prasidėjo nuo puslaidininkių kūrimo.
 
„ChipsC² LT“ koordinatorius, FTMC Lazerinių technologijų skyriaus vadovas dr. Gediminas Račiukaitis pristatė esminius akcentus apie Kompetencijų centą. Jo misija – jungti mokslą ir verslą, ypatingą dėmesį skiriant mažoms ir vidutinėms įmonėms. Projektas truks ketverius metus (2025–2029), jam skirta 4 milijonai eurų. Pusę sumos skiria ES iniciatyva, skirta stiprinti Europos puslaidininkių pramonę ir technologinę nepriklausomybę, „Chips JU“, kitą pusę – Lietuvos švietimo, sporto ir mokslo ministerija.
 
G. Račiukaitis akcentuoja keturis svarbiausius projekto strateginius tikslus. Tai yra didesnis technologinis savarankiškumas ypatingos svarbos sektoriuose; sumažinta priklausomybė nuo išorinių tiekimo grandinių; stipresnės pozicijos Europos technologijų kontekste ir prisidėjimas prie nacionalinių gynybos bei saugumo pajėgumų.
 
FTMC Optoelektronikos skyriaus Puslaidininkių optikos laboratorijos vadovas dr. Saulius Tumėnas papasakojo konkrečiau, kokias paslaugas verslui teiks FTMC, VU, VILNIUS TECH ir KTU specialistai. Pavyzdžiui, jie konsultuos įmones nuo pat idėjos sukūrimo iki lusto pagaminimo, testuos naujas technologijas savo laboratorijose, padės įvertinti puslaidininkių tinkamumą kuriamiems produktams bei padės iškilus techninėms kliūtims.
 
 
(Dr. Saulius Tumėnas. FTMC nuotrauka)
 
Pasak S. Tumėno, per ketverius projekto metus „ChipsC² LT“ taip pat vykdys įgūdžių tobulinimo programas – bus organizuojama daugiau nei 50 profesionalių mokymų, kūrybinių dirbtuvių bei seminarų įmonių darbuotojams. Šie mokymai bus labai praktiški ir susiję su konkrečiais verslo poreikiais.
 
„ChipsC² LT“ koordinatorius dr. Gediminas Račiukaitis išsamiau pasakoja apie būsimą projekto pradžią.
 
Ar galima sakyti, kad šiandien jau oficialiai startuoja „ChipsC² LT“ projektas?
 
Iš dalies. Oficialiai viskas startuos, kai su partneriais pasirašysime sutartį, bet joje projekto pradžia bus įvardyta birželio 2 diena. Liko tik formalumai iki „tikro“ starto. Visos diskusijos ir teisiniai klausimai jau išspręsti, o, kaip žinome, mūsų pateiktam „ChipsC² LT“projektui Europos Komisija skyrė aukščiausią įvertinimą.
 
Aišku, pradžioje bus sunkumų, kad visi partneriai pradėtų dirbti bendram reikalui, o ne vien savo siauresnėse srityse. Kitas dalykas – kaip pasiekti Lietuvos įmones, kad jos susidomėtų Lustų kompetencijų centru. Čia labai svarbus yra mokslo ir verslo bendruomenės kūrimas, kad mumis pasitikėtų. Todėl prie šio projekto prisidėti kviečiam specialistus, kurie mus jau žino ir turi platų pažinčių ratą. Jeigu sukursim stiprią bendruomenę ir turėsim gerą idėją, viskas veiks.
 
 
(FTMC nuotrauka)
 
Ne vienas pranešėjas konferencijoje sakė, kad tiek Lietuvai, tiek ir Europai apskritai būtina stiprinti puslaidininkių sritį – ir veikti bendrai, o ne pavieniui.
 
Poreikis tikrai yra didelis. Mums reikia originalių lustų įvairiems taikymams – ryškiausias to pavyzdys būtų dronai ir panašios technologijos, kur atsisakome kiniškos elektronikos ir turime kurti savo, ieškoti sprendimų, kurie duotų pridėtinės vertės.
 
Mums (FTMC, VU, VILNIUS TECH ir KTU), kaip mokslo institutams, svarbu kuo labiau „parduoti“ savo žinias ir jas vystyti, prisitaikyti prie pramonės poreikių, suprasti, į kurią pusę pasukti. Labai svarbu susiderinti.
 
Kitas rimtas klausimas – kompetencijos. Mes galime priruošti daug programų, bet ar turėsim užtektinai žmonių joms įgyvendinti? Iš kitos pusės, esam ne kartą matę (pavyzdžiui, fizinių mokslų srityje), kai suplūsta studentai, kai iškyla nauja idėja. Viena tokių buvo naujos atominės elektrinės šalyje statymas, tam tikslui net atsirado naujos studijų programos. Elektrinės projektas žlugo, bet tie geri studentai liko fizikoje – ir, baigę studijas, nuėjo dirbti kitur. Yra superinių lazeristų iš tos kartos.
 
Lygiai taip pat ir su Lustų kompetencijos centru – jeigu turėsime gerą idėją, daugiau žmonių rinksis puslaidininkių sritį. Aš pats taip dariau, kai buvau studentas, nes tuo metu puslaidininkių tema Lietuvoje skambėjo plačiai. O lazerių mokslas dar tik žengė pirmus žingsnius...
 
Ko reikia dabar, pačioje „ChipsC² LT“ pradžioje, kad verslas pradėtų domėtis jūsų paslaugomis?
 
Šiandienos konferencija tam ir skirta. Dalis Lietuvos puslaidininkių įmonių šiuo metu dalyvauja kitame didžiuliame renginyje Šveicarijoje, bet džiaugiamės, kad verslo atstovų atvyko ir pas mus. Ir tai tik pradžia – mes susiderinsim tinkamus laikus, paleisim pilotines linijas, kad verslas pas mus bei mūsų partnerius atvažiuotų ir pamatytų, ką sugebam. Į pagalbą pasitelksim ir kitų šalių lustų kompetencijų centrus, kurie mums aktualūs.
 
Kai paleisim projektą, sistema tikrai veiks – o paskui bus galima ją pagal poreikį pakoreguoti. Viskas jau pastatyta į geras vėžes.
 
Parengė Simonas Bendžius
 
Susiję:
Užsklanda-103cdd1d7ac84d3f46909f9d765f0dcf.jpg
2025. 06. 05 - Išrinkta naujoji FTMC Mokslo taryba Sveikiname ir linkime sklandžių bei sėkmingų darbų!
7-14d90eeec1c86c17f0b366e69565b7fe.jpg
2025. 05. 15 - Dr. G. Račiukaičiui – Baltijos apdovanojimas už svarų indėlį į mokslą Tokie apdovanojimai organizuoti pirmąjį kartą.
1 Puslaidininkiai-58ff6c8c644a1ceb770fe057c1d1f067.jpg
2025. 04. 14 - Lietuva veržiasi į Europos lustų ekosistemą: kompetencijų centras padės augti puslaidininkių pramonei Apie šią iniciatyvą rašo ir portalas „Verslo žinios“.
Chips LT su logo-1a68234db26953a283b013f4e4885aac.jpg
2024. 12. 05 - Lietuvos puslaidininkių kompetencijos centro projektui – aukščiausias ES įvertinimas Bus kuriamos naujausios technologijos, pritraukiamos užsienio investicijos ir steigiamos aukštos kvalifikacijos darbo vietos.