• Nekoreguojami

Nekoreguojami

2021. 03. 16 -

Fotonika ir lazerinės technologijos padeda įgyvendinti skaitmenines transformacijas: Europa skiria virš 7,4 mln. eurų

Gebėjimas valdyti šviesos technologijas, jų pagalba rinkti ir apdoroti informaciją lėmė daugelio naujovių, pakeitusių mūsų gyvenimo būdą, atsiradimą.  Kovo 23 d. nuotoliniame  seminare „Inovacijos ir fotonikos technologijos – Jūs galite!“ fotonikos inovacijų kūrimo lyderiai susitiks aptarti Europos ateities vizijos: kaip transformuosis ES pramonė, vis dažniau įvairiose srityse pasitelkiant inovatyvias lazerines ir kitas fotonikos technologijas. 
 
Fizinių ir technologijos mokslų centro (FTMC) Lazerinių tyrimų skyrius bei Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasteris (LITEK™)  organizuoja renginį, skirtą verslo atstovams, besidomintiems galimybėmis modernizuoti savo gamybos procesus ir norintiems daugiau sužinoti apie atsiveriančias fotonikos projektų ar produktų vystymo technologines bei finansavimo galimybes. 
 
Dalyvavimas renginyje nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija.
 
„Inovacijos ir fotonikos technologijos – Jūs galite!
 
Pramonės skaitmeninimas yra vienas iš pagrindinių Europos Sąjungos prioritetų, siekiant išlaikyti Europos konkurencingumą pasaulio rinkose. Pasak FTMC Lazerinių technologijų skyriaus vadovo dr. Gedimino Račiukaičio, lazeriais paremtos pažangios technologijos, platus fotonikos taikymas gamybos procesų stebėjimui ir valdymui yra pagrindinės priemonės skaitmeninei gamybai. Lazerinių ar fotonikos technologijų (pvz. nuotoliniai detektoriai, LIDAR, skeneriai, spektrometrai, lazerinis apdirbimas ir kt.) diegimas gamybos grandinėje, padeda pasiekti didesnį masinės gamybos lankstumą, apdirbimo greitį bei kokybę, leidžia sumažinti defektų skaičių, gamybos ir monitoringo kaštus įvairiose pramonės šakose. Anot dr. G. Račiukaičio, šiuo metu tai yra vieni iš pagrindinių pramonės skaitmeninimo tikslų bei siekių. Būtent todėl Europa skatina įmones diegti bei išbandyti inovatyvius, efektyvumą didinančius sprendinius ir tokiu būdu stiprinti ES lyderystę ir konkurencingumą pasaulyje.
 

Prieiga prie fotonikos inovacijų - kiekvienam verslui

Šiuo metu Europoje veikia daugiau nei 24 mln. mažų ir vidutinių įmonių (MVĮ), kurios sukuria net 99 proc. Europos BVP.  Tačiau dėl palyginti didelės rizikos ir mažo turimo kapitalo, šios įmonės nėra linkusios „stačia galva“ investuoti į inovatyvių technologijų integraciją savo gamybos procesuose –  pasak ekspertų, tai didžiausia problema, su kuria susiduriama skaitmeninant procesus. Europos Komisija, siekdama paskatinti mažas ir vidutines įmones diegti naujausias technologijas bei didinti konkurencingumą, 2021-2025 m. per projektus PULSATE ir PhotonHUB skiria daugiau kaip 7,4 mln. Eur finansavimą fotonikos ir lazerinėmis technologijomis grįstų sprendimų išbandymui (angl. test before invest).
 
Pasak Lazerinių ir inžinerinių technologijų klasterio (LITEK™) koordinatorės Kristinos Ananičienės, tokiu būdu siekiama sumažinti egzistuojančias verslo procesų ar produktų modernizavimo kliūtis:
 
„Norime, kad naujausi fotonikos bei lazerinių (angl. laser-based) pažangiosios ir pridėtinės gamybos technologijų sprendimai būtų prieinami įvairių industrijų įmonėms Lietuvoje ir visoje Europopje. Šių iniciatyvų dėka Lietuvos medicinos, inžinerinės pramonės, sveikatos priežiūros, apsaugos ir gynybos, žemės ūkio, maisto pramonės bei kitų sektorių įmonės turės unikalią prieigą prie didžiausių ES fotonikos kompentencijų centrų. Taip pat atsivers galimybės „pritraukti“ finansavimą technologijų perdavimo eksperimentams. Papildomai bus paruoštos darbuotojų kvalifikacijos kėlimo programos, „vieno langelio“ principu veikiantis tarptautinis ekspertų tinklas, padėsiantis įmonei rasti geriausiai konkrečiai situacijai tinkantį technologinį sprendimą.“ – teigia K. Ananičienė.
 

Fotonika – raktas į pramonės skaitmenizavimą

Fotonika – tai mokslas ir technologijos, susijusios su šviesos valdymu ir panaudojimu įvairiose srityse: nuo informacijos perdavimo optinėmis skaidulomis, bekontakčių daviklių, itin tikslių lazerinių pjovimo ar suvirinimo sistemų iki neinvaziniais metodais vykdomo vėžinių ląstelių identifikavimo ar akies operacijų. Galima teigti, kad fotonika yra viena pamatinių mokslo sričių, lėmusių skaitmenizacijos galimybę.
 
Optinių jutiklių bei lazerinės spektroskopijos dėka žemės ūkio bei maisto gamybos sektoriuje galima realiu laiku fiksuoti ir atlikti maisto žaliavos analizę, identifikuoti produktų ar atmosferos taršą, bakterijų ar pesticidų kiekį. LIDAR sistema suteikia galimybę paruošti tikslius didelių teritorijų 3D žemėlapius, nustatyti derliaus apimtį. LIDAR taip pat plačiai taikoma automobilių ar robotikos srityje, kuriant autonomines mašinas.
 
Skaiduliniai sensoriai pritaikomi statybų sektoriuje, siekiant identifikuoti struktūrinius defektus. Aukštos energijos lazerinės sistemos pritaikomos pramonėje, atliekant didelių apimčių itin tikslius metalo, plastiko, stiklo ar net tekstilės pjūvius, apdorojant jų paviršius, suteikiant medžiagoms naujas savybes. Tai tik keletas fotonikos panaudojimo įvairiose pramonės srityse pavyzdžių, jau dabar darančių didelę įtaką įmonių gamybos procesų ar produktų modernizavimui.
 
 

Inovacijos ir fotonikos technologijos – Jūs galite!

Kovo 23 d. nuotoliniame renginyje „Inovacijos ir fotonikos technologijos – Jūs galite!“ kviečiame diskutuoti apie Europos viziją skaitmenizuojant ir efektyvinant procesus sveikatos, žemės ūkio, maisto, elektronikos, automobilių, energetikos, apsaugos, metalo apdirbimo, tekstilės, mados ir kitose industrijose, dalintis patirtimi diegiant fotonikos technologijomis grįstus sprendimus. Renginio dalyvius sveikins LR Inovacijų ir ekonomikos ministerijos atstovas, dalyvaus Lietuvos, Lenkijos bei kitų Europos šalių didieji fotonikos industrijos vizionieriai, verslo įmonės dalinsis gerąja skaitmenizavimo patirtimi. Renginio dalyviai galės susipažinti su išsamia informacija apie finansavimo bei kitų, fotonika grįstų skaitmenizavimo procesą skatinančių priemonių prieinamumą ir pasinaudojimo jomis galimybes.
 
Renginys vyks kovo 23 d. 10:00 val. Būtina išankstinė registracija. Daugiau informacijos renginio puslapyje.