Doktorantūra

Atgal

Optinių dangų šviesos nuostolių tyrimas lazerinėse sistemose

Optinės dangos yra viena iš pagrindinių tyrimų krypčių vystant pažangias lazerines sistemas. Esant didelės galios spinduliuotei, ant komponentų padengti ploni sluoksniai apriboja bendros sistemos galimybes. Norint toliau sėkmingai vystyti lazerines sistemas, būtini išsamūs plonų sluoksnių optinių nuostolių tyrimai, kurie padidintų bendrą optinių komponentų kokybę.

Doktorantūros metu ketinama atlikti kompleksinius tyrimus, kurių metu bus formuojamos optinės dangos skirtos lazerinėms sistemoms. Pagrindinis tyrimų tikslas yra ištirti šviesos nuostolių priklausomybes nuo dengimo parametrų. Tam bus naudojamos modernios lazerinės sistemos, matuojančios medžiagos sugertį foto-terminio efekto pagrindu, optinį atsparumą lazerinei spinduliuotei ir kt. Bus siekiama išanalizuoti nuostolių, optinio atsparumo ir medžiagos savybių koreliacijas. Tai bus atliekama dengiant medžiagų mišinius ir keičiant jų sudėtį. Tokių tyrimų dar nėra atlikta. Sėkmingi rezultatai bus naudojami didelį atsparumą ir mažus optinius nuostolius turinčių daugiasluoksnių dangų formavimui ir tolimesniems tyrimams.
 
Darbas bus atliekamas Optinių Dangų Laboratorijoje. Joje yra penki plonų sluoksnių formavimo įrenginiai (dveji dulkinimo įrenginiai, dveji garinimo ir vienas atominių sluoksnių nusodinimo). Kiekvienas iš jų gali sintetinti oksidus, nitridus, metalus, fluoridus bei jų mišinius. Laboratorijoje taip pat yra pažangi matavimo ir analizės įranga: spektrofotometras, atominių jėgų mikroskopas, lazerinis stendas skirtas pažaidos slenksčiui ir sugerties koeficientui matuoti ir kt.
 
Su kiekvienu iš įrenginių yra dirbama jau kelerius metus. Mišinių formavimo technologija ir jų tyrimai laboratorijoje vystomi jau apie dešimt metų. Per šį laikotarpį buvo publikuoti penkeri straipsniai šia tematika. Laboratorijoje taip pat vykdomos įvairaus pobūdžio projektinės veiklos tiriant medžiagų maišymo technologijas ir jų panaudojimą mažų nuostolių optinių komponentų formavimui. Šiuo metu laboratorijoje yra išvystyta mišinių dengimo technologija, tačiau nėra išsamių tyrimų, nusakančių optinių nuostolių priklausomybę nuo mišinio sudėties ir tos priklausomybės priežastis.
 
Dėl detalesnės informacijos susisiekite su temos vadovu T. Toleniu.