Apie mus

Atgal

Svajus Asadauskas (1967–2023)

(Dr. Svajus Asadauskas (1967–2023). Asmeninio archyvo nuotrauka)

Svajus Asadauskas – vienas žymiausių Lietuvos tribologų.
 
Gimė 1967 m. rugpjūčio 25 d. Prienuose. Mokėsi Prienų I-ojoje vidurinėje mokykloje, kurią baigė 1985 m. Vėliau studijavo cheminę technologiją Kauno politechnikos institute (KPI, dabartinis Kauno technologijos universitetas) ir chemiją Vašingtono valstijoje (JAV). Studijų metu aktyviai dalyvavo KPI Sąjūdžio iniciatyvinės grupės veikloje. 1993 metais išvyko studijuoti doktorantūroje Pensilvanijos valstybiniame universitete (JAV), kur 1997-ais apgynė cheminės inžinerijos mokslų daktaro laipsnį.
 
Trejus metus S. Asadauskas dirbo JAV Žemės ūkio departamente, kur jauną specialistą pakvietė tirti, kaip gaminant tepalus naftą būtų galima pakeisti augaliniais aliejais. Vėliau valstybinę tarnybą S. Asadauskas iškeitė į darbą vokiečių bendrovės „Fuchs Lubricants“ padalinyje JAV, kur dirbo aštuonerius metus. 2008 metais grįžo į Lietuvą, į tuometinį Chemijos institutą, Medžiagotyros ir korozijos tyrimų skyrių, kur sėkmingai įkūrė Tribologijos grupę. Paskutiniaisiais gyvenimo metais jis dirbo FTMC Cheminės inžinerijos ir technologijų skyriuje vyriausiuoju mokslo darbuotoju ir Tribologijos laboratorijos vadovu.
 
Per savo mokslinę karjerą S. Asadauskas su kolegomis iš Lietuvos ir užsienio publikavo apie 60 mokslinių straipsnių, kurie yra svarbūs tribologijų bendruomenėje ir pacituoti jau beveik 1000 kartų. FTMC jis ne tik vykdė mokslinius tyrimus, bet ir ugdė jaunuosius tyrėjus bei bendradarbiavo su verslo įmonėmis, daugiausiai su gumos perdirbimo bendrovėmis, taip savo moksliniais atradimais prisidėdamas prie tvaresnės aplinkos užtikrinimo. Kaip matyti, jo ir kolegų sukurti procesai nesibaigdavo tik straipsnių publikavimu, bet buvo diegiami ir praktikoje. Be to, Svajaus inžinerinis išsilavinimas leido pažiūrėti į mokslinių problemų sprendimą kitu kampu, todėl pagelbėdavo ir kolegoms iš kitų chemijos ir ne tik chemijos sričių.
 
Labai tiksliai apie savo atsiminimuose parašė prof. Rimantas Ramanauskas įvardindamas svarbiausias jo savybes: komunikabilumą, kompetenciją, sportinį azartą ir patriotizmą. Svajus savo asmeninėmis savybėmis buvo puikus pavyzdys ne tik kolegoms, bet ir savo vaikams bei artimiesiems. S. Asadauskas buvo šeimos žmogus ir savo Tėvynės patriotas, buvo Lietuvos šaulių sąjungos narys. Be to, aktyviai sportavo ir buvo didelis teniso gerbėjas.\
 
Svajus buvo aktyvus FTMC bendruomenės narys, yra buvęs FTMC Mokslo tarybos nariu ir sekretoriumi, domėjosi mokslo reikalais Lietuvoje ir buvo Lietuvos užsienio mokslininkus vienijančios asociacijos „Futura Sciencia“ valdybos narys. Mūsų bendruomenei labai trūks visada linksmo ir nuoširdaus kolegos, kurio patarimai ir įžvalgos buvo naudingi ne tik mokslinėje srityje.