Struktūra

Atgal

Išmaniosios ir funkcinės tekstilės laboratorija

Laboratorijos vadovė dr. Aušra Abraitienė
dr. Aušra Abraitienėtel. +37037308666

Laboratorijoje atliekami tyrimai ir vystomos technologijos:

  • tekstilės medžiagų gamybos technologijos. Naudojant įvairias žaliavų ir medžiagų struktūrų kompozicijas bei skirtingas gamybos technologijas, kuriamos funkcinės įvairios paskirties tekstilės medžiagos: megztos medžiagos su aktyviomis termoreguliacinėmis savybėmis, įvairių funkcinių savybių audiniai – nedegūs, elektrai laidūs, saugantys nuo elektromagnetinio krūvio ir kt.

  • energiją ir gamtą tausojančios tekstilės medžiagų apdailos technologijos. Atliekami darbai aktyvinant tekstilės medžiagų paviršių ir inicijuojant cheminių reakcijų vyksmą žemo slėgio nepolimerinių dujų plazma bei įvedant mikro- ir nanostruktūras į įvairios pluoštinės sudėties ir sandaros tekstilės medžiagas. Tiriamos dengimo polimerinėmis dangomis, laminavimo mikroporingomis plėvelėmis technologijos, suteikiant tekstilės medžiagoms daugiafunkcines (antimikrobines, sumažinto degumo, apsaugos nuo elektromegnetinių bangų poveikio, atsparumo paviršiaus sušlapimui, riebalų atstūmimo ir kt.) savybes. Atliekami fazę keičiančių medžiagų ir bio-keraminių priedų taikymo tekstilės medžiagose, organinių laidininkų ir anglies darinių panaudojimo išmaniajai tekstilei tyrimai. Tiriamos sutapatintų funkcinių savybių suteikimo tekstilės medžiagoms galimybės.

  • apsauginių drabužių teoriniai ir eksperimentiniai tyrimai. Taikant tarpdisciplininius tyrimus ir naujausius tyrimo metodus, tiriamos ir kuriamos išmaniosios tekstilės medžiagos ir gaminiai, apsauginių drabužių technologijos. Pagrindiniai tyrimų objektai – šarvinės liemenės ir išmanieji gaminiai. Vystomas skaitinis balistinio poveikio bei šilumos perdavimo procesų matematinis modeliavimas, kuriami tekstilės struktūrų baigtinių elementų mikro- ir makro lygmens skaitiniai modeliai šarvinių liemenių ir kitų apsauginių drabužių funkcinių savybių prognozavimui. Projektuojami apsauginių drabužių maketai, tiriamos jų funkcinės ir ergonominės savybės. Išmanieji tekstilės gaminiai kuriami panaudojant naujas medžiagas, dėvimąją elektroniką bei IT sistemas.